نکاتی برای خرید خودرو کارکرده

درست است که خرید خودرو کارکرده همراه با کمی ریسک خواهد بود ولی با راهکارهای فنی و ساده ای که به شما خواهیم گفت، می توانید مطمئن تر یک خودروی دست دوم را خریداری کنید!

حتما بعد از چک کردن نکات زیر خودرو را به یک مکانیک مطمئن نشان داده و از او مشورت بگیرید.

۱- بررسی سطح روغن خودرو

اگر سطح روغن خودرو پایین بود، نگران نباشید. موتور خودرو را روشن کنید. وقتی که خودرو گرم شد از دوست یا صاحب ماشین خواهش کنید که پدال گاز را فشار دهد و خودتان به پشت خودرو رفته و اگزوز خودرو را بررسی کنید. چیزی که باید به دنبال ان باشید این است که اگر از داخل اگزوز دود روغنی خارج می شود یا خیر و یا اگر دود زیادی از اگزوز ماشین خارج می شود، از فروشنده تشکر کرده و به سراغ خودرو بعدی بروید.

وجود این علائم به این معناست که پیستون های ماشین روغن سوزی دارد. بنابر این مهم نیست که خودرو تا چه میزان ارزان قیمت است. به این صورت خودرو ارزش خرید ندارد.

۲- بررسی رنگ روغن

هر چقدر که رنگ روغن روشن تر باشد بهتر است. اگر رنگ آن تیره باشد به این معناست که برای مدت طولانی ای تعویض نشده است. که مشکل خاصی نیست. اگر روغن ماشین مقداری آب در خود داشت، ماشین را رها کرده و به سراغ بعدی بروید. دلیل وجود این مشکل، به واشر سر سیلندر مربوط می شود که درست کردن ان هزینه ی بالایی خواهد داشت.

۳- بررسی رادیاتور

درب رادیاتور یا قسمت خنک کننده را باز کنید و بار دیگر از فردی بخواهید تا پدال از را فشار دهد. اگر اب به همراه هوا از ماشین خارج شد، از خرید ماشین صرف نظر کنید. دلیل این مشکل می تواند این باشد که اب به واشر سر سیلندر رسیده است. خرید ماشین ارزان یک مسئله است و بی دردسر بودن آن مسئله ای دیگر!

۴- بررسی دمای آب

بگذارید که ماشین به مدت 15 تا 20 دقیقه به صورت درجا کار کند و در این مدت دمای اب را بررسی کنید. اگر دمای آن به ¾ حرارت رسید، الزاما به معنی خرابی آن نیست. اگر رادیاتور آب جوشان به همراه هوا ندارد و از اگزوز ماشین روغن خارج نمی شود، دلیل مشکل ماشین احتمالا به سادگی حل می شود. مشکل می تواند مربوط به شلنگ موتور باشد که نشتی اب دارد.

به زیر موتور نگاه کنید ( احتیاط کنید! به یاد داشته باشید که اب جوش از موتور خارج می شود.) اگر دیدید که از موتور ماشین آب چکه می کند و می توانید منبع ان را شناسایی کنید، زمان آن است که بر سر قیمت خودرو چانه بزنید.

باید صاحب ماشین را متقاعد کنید که هر لحضه ممکن است ماشین منفجر شود و از او درخواست کاهش قیمت کنید. با این حال اگر چکه کردن آب را مشاهده نکردید، از خرید آن منصرف شوید. مشکل خودرو جدی بوده و احتمالا صاحب خودرو هم به این مسئله واقف است.

۵- بررسی شلنگ آب و تسمه ی موتور

وقتی که موتور خودرو را خاموش کردید و از حرارت آن کاسته شد، به بررسی شلنگ موتور و تسمه آن بپردازید. وضعیت ظاهری آن ها را زیر نظر بگیرید.

۶- به صدای موتور گوش دهید

موتور خودرو را روشن کرده و به صدای ان گوش دهید. نباید صدای تیک تیک بلند به گوشتان بخورد. از فردی بخواهید که تا نیمه، پدال گاز فشار داده و دوباره به صدای آن گوش دهید. مطمئن شوید که تمامی سیلندر های آن در هنگام گاز دادن فعال هستند. اگر در هنگام گاز دادن متوجه شدید که موتور هلک هلک می کند، علت آن می تواند مربوط به آسیب شمع های ماشین باشد. وجود این مشکل نشانه بدی نیست و اگر این مسئله درست باشد، صاحب ماشین خودرو را به قیمت پایین تری می دهد به این دلیل که فکر می کند مشکل بزرگی وجود دارد. به هر حال بهتر است که از یک مکانیک خبره برای بررسی بیشتر کمک بگیرید.

۷- چکه کردن روغن

مطمئن شوید که هیچ گونه نشتی و ریزش روغنی وجود ندارد. مکانی که معمولا خودرو در انجا نگه داری می شده را بررسی کنید. این مکان ها می تواند گاراج فروشنده یا پارکینگ او باشد. اگر ریزش روغن تازه را مشاهده کردید از خرید خودرو صرف نظر کنید. تعمیر این مشکل می تواند همراه با هزینه ی زیاد باشد.

۸- بررسی دنده

برای خودرو هایی که دنده اتوماتیک نیستند، بعد از روشن کردن، در دنده یک قرار دهید و ببینید که موتور تاخیری در حرکت دارد یا خیر. وقتی که به حالت دیگری از دنده انتقال می دهید، باید راحت و بدون لرزش باشد. اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد یا هنگام تعویض خودرو حالت پرش به خود بگیرد، دنده خودرو مشکل فنی دارد. بسته به میزان پرش خودرو یا تاخیر در انتقال، ممکن است که خودرو ارزش خرید را داشته باشد. اما اگر قیمت آن به مقدار کافی ارزان باشد.

۹- بررسی فرمان

زمانی که موتور خودرو روشن است، جهت لاستیک ها را به طرفین تغییر داده و به لغزش فرمان خودرو دقت کنید. بهترین راه برای آزمایش سلامت فرمان، جاده های خلوت است. به این صورت که زمانی که شما به صورت مستقیم در حال حرکت هستید، نباید مجبور باشید که دست به فرمان برده و مسیر حرکت را اصلاح کنید. اگر فرمان خودرو سالم باشد، خودرو نباید از مسیر خود منحرف شود.

۱۰- بررسی ترمز ها

زمانی که در جاده ی خلوت در حال حرکت هستید، سلامت ترمز ها را بررسی کنید. به این صورت که با سرعت بالا، ترمز ها با چه مقدار تاخیر عمل می کنند. قبل بررسی مطمئن شوید که کمربند ایمنی خود را بسته اید و اگر صاحب خودرو کنار شما نشسته است، پیش از گرفتن ترمز به او هشدار دهید. پس از گرفتن ترمز، خودرو باید دقیقا در یک خط صاف توقف کند. به خصوص اگر به سیستم ترمز ABS هم مجهز بوده باشد. اگر پس از ترمز کردن متوجه شدید که خودرو در یک خط صاف متوقف نشده و زوایه ی ان با خط ترمز زیاد است، این مسئله نشان دهنده ی نقص ترمز هاست که می تواند مسئله ی خوبی برای کاهش قیمت باشد.

۱۱- بررسی زنگ زدگی

اگر در منطقه ای با اب و هوای خشک زندگی می کنید ، نیازی نیست که نگران پوسیدگی و زنگ زدگی خودرو باشید اما اگر خودرو مکان های مرطوب همچون شمال کشور واقع شده باشد، بهتر است که این مسئله را به درستی بررسی کنید.

نگاه دقیقی به داخل و خارج گارد های خودرو بیندازید. همچنین به بررسی صندوق عقب و سقف خودرو بپر دازید. اگر در این مناطق زنگ زدگی مشاهده کردید، بهتر است که از خرید آن منصرف شوید. دلیل این کار این است که در صورت وجود زنگ زدگی در این مناطق، قسمت های دیگر خودرو که حتی قابل مشاهده نیستند نیز پوسیده شده اند. بنابر این خودرو از داخل شروع به تخریب کرده و ارزش خرید نخواهد داشت.

موفق باشید.

نرم افزار موبایل ماشینز

نرم افزار اندروید و iOS ماشینز قابل دریافت از طریق کافه بازار و اپل استور می باشد.

قصد فروش خودرو خود را دارید ؟

با ثبت آگهی فروش به آسانی خودرو خود را در سریع ترین زمان بفروش بگذارید.